اخبار برگزیده

«علی کریمی» سابق را فراموش کن!

برای جادوگر و رگ گردن بیرون زده‌اش

نقطه ویژه مسابقات این هفته لیگ برتر، داد و فریاد رعب‌آور علی کریمی در نشست خبری پس از بازی سپیدرود و استقلال خوزستان بود. کریمی که به تازگی هدایت تیم رشتی را بر عهده گرفته، در این بازی شاهد تساوی خانگی شاگردانش برابر حریف مستقیم انتهای جدولی بود. او برای بقا در لیگ برتر روی سه امتیاز این بازی حساب کرده بود، اما تیمش خیلی زود 10نفره شد و اواخر مسابقه هم یک صحنه مشکوک به پنالتی پیش آمد که داور از اعلام خطا به سود سپیدرود خودداری کرد. جادوگر، خشمگین از تمام این اتفاقات به نشست خبری رفت و بار دیگر فدراسیون فوتبال را به توپ بست. انتقادات تند کریمی از مهدی تاج و انتصاب‌هایش شروع شد و به جرایم سنگین و پولساز کمیته انضباطی رسید. نقطه اوج عصبانیت کریمی اما جایی بود که او لوگوی برنامه نود را از روی میز پایین پرت کرد و پرسید: «وقتی بازی‌های ما را درست پخش نمی‌کنند، چرا این لوگو باید اینجا باشد؟» و حالا چند نکته؛

علی کریمی برای بیشتر مردم ایران، چهره‌ای عزیز و دوست‌داشتنی است، اما گویا او هم به توهم غلبه مظروف بر ظرف مبتلاست. به بیان دیگر، شاید او چون فکر می‌کند «علی کریمی» است و برای خودش اسم و رسمی دارد، پس بازی‌های تیمش باید به اندازه پرسپولیس و استقلال در کانون توجه باشد، اما اینطور نیست. برنامه نود هم مثل هر رسانه دیگری ناچار است خوراکش را با ذایقه مخاطب تنظیم کند. به همین دلیل هم مثل همه سال‌های گذشته عمده وقت برنامه در اختیار تیم‌هایی قرار می‌گیرد که مردم دوست‌شان دارند، همیشه ورزشگاه را برای‌شان پر می‌کنند و لحظه به لحظه در تعقیب اخبارشان هستند. علی کریمی تا روزی که بازیکن پرسپولیس بود، مشمول این امتیاز می‌شد و رسانه‌ها سایه به سایه تعقیبش می‌د، اما قرار نیست او این مزیت را با خودش به سپیدرود یا هر تیم دیگری ببرد. احترام دردانه سرخپوش رشتی‌ها سر جای خودش محفوظ، اما اگر بنا باشد نود نیم ساعت برای سپیدرود وقت بگذارد، باید همین تایم را به نفت آبادان و فولاد خوزستان و پیکان و گسترش‌فولاد و یا حتی ملوان و فپاسی لیگی یکی هم بدهد. بنابراین هر قسمت از برنامه نود یک هفته کامل به طول خواهد انجامید! کاش امثال کریمی بدانند روزی که از «ظرف» جدا می‌شوند، دیگر نباید منتظر اعتبار گذشته باشند. این یک دنیای دیگر است. اینجا همه چیز از صفر شروع می‌شود؛ صفر مطلق.

اینکه علی کریمی در اولین روزهای سرمربی‌گری‌اش به این نقطه برسد که رگ گردنش دیوانه‌وار بیرون بزند، برای مخاطبان جدی‌تر او اصلا چیز عجیبی نیست. جادوگر در همان دوران بازیگری هم گاه و بیگاه نشان داده بود که اگر مربی شود، از آن مربیان «جوشی» خواهد شد. وقتی پرسپولیس چهار بر سه به نفت آبادان باخت و فونیکه‌سی بعد از هت‌تریک برای تعویض پیراهن سراغ کریمی آمد، آقای شماره هشت لباس بازیکن برزیلی صنعت را به رختکن برد و توی صورت میثاق معمارزاده کوبید: «یادگاری نگه دار ببین از کی سه تا خوردی!» همان روزها سامان آقازمانی در نیمه اول بازی با سایپا دو کارت زرد مفت گرفت و اخراج شد تا کریمی که پشت دروازه در حال گرم بود، غافل از دوربینی که صورتش را به تصویر کشیده زیر لب بگوید: «دوزار فوتبال بلد نیست.» کاش اما کریمی این ارثیه را به حرفه جدیدش منتقل نکرده باشد. کار مربیگری خیلی بیش از این حرف‌ها نیاز به بردباری دارد. کریمی دیر آمده و زود می‌خواهد برود. او به خاطر یک هند نصفه‌ونیمه که کارشناسان داوری صحتش را هم تایید نکرده‌اند زمین و آسمان را به هم دوخته، در حالی که گاهی داور با یک سوت اشتباه حاصل زحمات یک سال یک تیم را به باد می‌دهد و آب هم از آب تکان نمی‌خورد. واقعا علی کریمی برای شغل جدیدش چقدر آمادگی ذهنی و روانی دارد؟

علی کریمی به معنای واقعی کلمه یک فوتبالیست طراز اول بود، اما قرار نیست وقتی مربی می‌شود، مربی یازده تا علی کریمی بشود. در تیم او حتما سامان آقازمانی‌ها و میثاق معمارزاده‌هایی هم در کار خواهند بود و حتما داورانی هم آن وسط جولان خواهند داد که جادوگر به سبک 19سالگی‌اش آنها را سزاوار مشت و لگد تشخیص بدهد. آیا علی‌آقا حساب همه اینها را کرده است؟ وقتی کار او در همین گام‌های اول به پرت میکروفون و داد و فریاد علیه فدراسیون می‌رسد، بیشتر از قبل نگرانش می‌شویم. اعتبار علی کریمی بازیکن، تا یک جایی علی کریمی مربی را یدک می‌کشد. از آنجا به بعد او با واقعیت‌های بی‌رحم حرفه جدیدش تنها می‌ماند؛ درست مثل دیگو مارادونای کبیر که به اتکای آوازه دوران بازیگری‌اش به نیمکت تیم ملی آرژانتین هم رسید، اما حالا در لیگ دوی امارات بابت صعود به مرحله یک‌شانزدهم نهایی جام حذفی روی چمن‌های فجیره شیرجه می‌رود و داغ به دل هواداران تیفوسی‌اش می‌گذارد. کاش جادوگر فوتبال ایران، به چنین نقطه دردناکی سقوط نکند.

روزنامه گل


«علی کریمی» سابق را فراموش کن!

«علی کریمی» سابق را فراموش کن!

«علی کریمی» سابق را فراموش کن!

 


منبع این نوشته : منبع
آخرین جستجو شده ها