اخبار برگزیده

بقیه طارمی‌ها را پیدا کنید؛ شاید بامعرفت‌تر باشند!

یک انتقال و اصل مطلب که فراموش شد

جدایی مهدی طارمی از پرسپولیس آنقدر حاشیه داشت که شاید یک موضوع کلیدی در آن دیده نشد. امروز همه در حال اظهارنظر پیرامون چگونگی جدایی این بازیکن، عدم وفاداری او و پاره‌ای از ابهامات اخلاقی و حرفه‌ای این انتقال هستند که البته همه این حرف‌ها سر جای خودش درست و قابل طرح است. با این حال اصل مطلبی که به کلی تحت تاثیر حواشی قرار گرفته، مربوط به ابتدای لیگ چهاردهم است که طارمی به پرسپولیس آمد. او به عنوان یک بازیکن دسته اولی با قراردادی 150میلیون تومانی سرخپوش شد و از همان فصل نشان داد که پتانسیل بالایی دارد. طارمی بعدتر دو قرارداد دیگر با پرسپولیس بست که حداقل روی کاغذ مطابق آنها برای هر فصل حدود یک میلیارد تومان پول گرفت. اصلا گیریم که طارمی در این مدت مبالغی را هم به طور زیرمیزی و بدون ثبت و سند دریافت کرده باشد؛ باز هم کل هزینه‌های این بازیکن برای پرسپولیس، پنج میلیارد تومان نمی‌شود. حالا اما طارمی با جدایی‌اش از پرسپولیس چیزی نزدیک به همین پول را به باشگاه برمی‌گرداند؛ بخشی به عنوان پول رضایتنامه و بخشی هم به عنوان پاداش حضور روزانه در جام‌جهانی. تازه به یاد بیاورید که طارمی در این مدت دو آقای گلی در پرسپولیس به دست آورده و در مسیرب یک قهرمانی و یک نایب‌قهرمانی به سرخ‌ها یاری رسانده. آیا از نظر مالی، معامله‌ای از این پرسودتر سراغ دارید؟

یکی از اصولی‌ترین کارهایی که باشگاه‌های حرفه‌ای باید انجام بدهند همین است؛ اینکه با کمترین هزینه، بیشترین فایده راب کنند. این مساله بیشتر از هر چیز دیگری نیاز به درایت دارد که متاسفانه در فوتبال ما به ندرت نشانی از آن یافت می‌شود. در یک دوره درهای باشگاه پرسپولیس برای مدتی کوتاه رو به بازیکنان مستعد و گمنام باز شد که ثمرات بسیار زیادی برای این تیم داشت. طارمی از نظر فنی و مالی یکی از نافع‌ترین بازیکنانی بود که در آن مقطع به پرسپولیس آمد، هرچند در صورت درست مدیریت شدن ماجراهای مربوط به این بازیکن، منافع ناشی از حضور او در هر دو جنبه می‌توانست افزایش پیدا کند. غیر از او اما علی علیپور هم که آقای گل جدید فوتبال ایران است، یک مثال عالی برای این فرایند محسوب می‌شود. باورنی است که علیپور همین امسال قراردادی فقط و فقط 350میلیونی با پرسپولیس دارد و البته چند سال از زمان قرارداد او باقی مانده؛ چند سالی که هر لحظه از آن علیپور ترانسفر شود، یک مبلغ هنگفت دیگر نصیب پرسپولیس خواهد شد. محمد انصاری و احمد نوراللهی هم دو نمونه ایده‌آل دیگر در همین راستا هستند.

مخلص کلام اینکه دعواهای‌تان را بکنید، از طارمی و بی‌وفایی تاریخی‌اش بگویید و بنویسید  و بر جنازه جوانمردی ضجه بزنید، اما این لابلاها یادتان باشد که لیگ یک یا مسابقات کم‌اهمیت دیگر هنوز پر از طارمی‌های ناشناخته است؛ استعدادهایی که شاید همین‌قدر توانا و سودبخش باشند، اما در ضمن بویی هم از مرام و معرفت باشند. اگر از هر پنج گزینه‌ای که سراغ‌شان می‌روید فقط یکی از آنها به نتیجه برسد، باز خیلی بهتر از آن است که یکی مثل مسعود همامی را به پرسپولیس بیاورید و طرف بابت شش ماه روی نیمکت نشستن، ادعای 800میلیون خسارت کند!

روزنامه گل


بقیه طارمی‌ها را پیدا کنید؛ شاید بامعرفت‌تر باشند!

بقیه طارمی‌ها را پیدا کنید؛ شاید بامعرفت‌تر باشند!

بقیه طارمی‌ها را پیدا کنید؛ شاید بامعرفت‌تر باشند!

 


منبع این نوشته : منبع
آخرین جستجو شده ها